OSP ZALASOWA

Rok założenia 1893

APEL KATYŃSKI

APEL KATYŃSKI W związku z przypadającą rocznicą zbrodni katyńskiej w naszej szkole w dniu 14 kwietnia odbył się uroczysty Apel Pamięci i odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej porucznikowi Janowi Czarnikowi, zamordowanemu w Katyniu.W pierwszej części uroczystości młodzież wysłuchała referatu na temat genezy, przebiegu i skutków sowieckiego mordu na polskich oficerach w 1940 roku. Następnie został przedstawiony życiorys i postać zalasowianina porucznika Jana Czarnika, zamordowanego w Katyniu. Druga część uroczystości odbyła się przy dębach pamięci, które upamiętniają cześć porucznika Franciszka Oskarbińskiego, który zginął w Charkowie i aspiranta Policji Państwowej Kazimierza Wróbla zastrzelonego w Twerze. Uroczyście odczytano Apel Poległych, którego asystę honorową stanowiła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, po czym odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Czarnikowi. Odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodziny. Przedstawiciele władz, Rady Rodziców, uczniowie oddali hołd zamordowanym składając wiązanki kwiatów i znicze przy Dębach Pamięci.