WIELKANOC WARTA PRZY GROBIE

Strażacka warta przy Grobie Pańskim to już wieloletnia tradycja , nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez  żołnierzy rzymskich . Jak co roku nasi druhowie zgodnie z celebrą obowiązującą w Wielki Piątek , po wystawieniu Najświętszego Sakramentu nad Grobem Pańskim rozpoczęli wartę przy grobie . Dla strażaków pełnienie warty jest wielkim wyróżnieniem . Zarówno starsi jaki  młodzi druhowie z MDP trwali przy Grobie Chrystusa w 20 min turach . Strażacy dzierżą  w ręku halabardę – to dawna broń dwuręczna używana była przez straż miejską i pałacową , posiada 2,5m styl drewniany zakończony głowicą , która ma w sobie trzy rodzaje broni w jednym : topór , hak i włócznia pośrodku . Dawniej hak był używany do ściągnięcia jeżdżca z konia . W czasach obecnych ta broń jest używana jako reprezentacyjna przez Gwardię Szwajcarską oraz przez Warty Honorowe strażaków przy Grobach Pańskich . Oprócz wart nasi druhowie czynnie uczestniczyli we Mszy Rezurekcyjnej .