OSP ZALASOWA

Rok założenia 1893

MDP

osp-zalasowa

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalasowej sięga XIX w, bo początek istnienia tej jednostki datowany jest na 1893 r. Był to czas zakazów, pełen chaosu, bezprawia i licznych podpaleń. Sytuacja ta była motywem utworzenia OSP w celu ratowania mienia gospodarzy. Wciągu tych wielu lat zakres obowiązków strażaków zwiększył się kilkakrotnie. Oprócz walki z pożarami, na współczesnych strażakach ciąży wiele innych zadań. W zasadzie niosą ratunek wszędzie, tam gdzie jest potrzebny. Walczą z powodzią, ratują ludzi poszkodowanych w wyniku katastrof budowlanych, drogowych, usuwają zagrożenia chemiczne i ekologiczne. Wszystkie te, tak ważne dla zdrowia i życia ludzi działania wymagają bardzo wysokich kwalifikacji i umiejętności. Strażacy zatem nie tylko kończą odpowiednie kursy, ale muszą szkolić się samodzielnie przez cały okres społecznego działania, oraz posiadać odpowiedni sprzęt. Dzisiejszy sprzęt, to z jednej strony różnorodne urządzenia służące do gaszenia ognia, z drugiej zaś wiele urządzeń technicznych wykorzystywanych np. przy wypadkach. Jak czytacie zostanie strażakiem nie jest wcale takie łatwe i proste. Nauczenie się całego zakresu wiedzy pożarniczej i ratowniczej, sprawne opanowanie sprzętu ratowniczego zajmuje całe lata. Dlatego przy jednostkach OSP tworzy się Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które spokojnie i systematycznie kształtują i uczą młodych kandydatów na strażaków. Historia naszej jednostki ma ponad 120 lat, ale nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza jest o wiele młodsza, bo utworzona została w 2005r. Obecnie w naszej MDP czynnie i aktywnie działają trzy sekcje. Uczymy się trudnego fachu strażackiego w remizie, gdzie są zajęcia teoretyczne i praktyczne ze sprzętem dostosowane do możliwości dzieci i młodzieży. MDP to nie tylko nauka i warsztaty w remizie, to również gry i zabawy zręcznościowe , przygotowanie do corocznych zawodów pożarniczych, to wycieczki krajoznawcze, wycieczki do innych OSP oraz JRG PSP. Mali strażacy biorą udział w konkursach wokalnych, plastycznych i turniejach wiedzy pożarniczej. MDP bierze czynny udział w kultywowaniu tradycji: trzyma wartę przy Grobie Pańskim, uczestniczy w uroczystościach kościelnych i patriotycznych. Swoje umiejętności przekazuje też innym uczniom w szkole poprzez pokazy udzielania pierwszej pomocy. Uczą jak zachowywać się w trudnych sytuacjach i skutecznie pospieszyć z pomocą. Staramy się wsłuchiwać w głos młodzieży: czy chcą grać w piłkę, jechać rowerami na Liwocz, a może sprawić linię ssawną z motopompą na stawie plebańskim. Dlatego zawsze nasze zajęcia dostosowujemy do oczekiwań młodych druhów.

Opiekunowie MDP

Sekcja I
Opiekun MDP sekcji I druh:
Maciej Mazur

D-cy drużyny: Wiktor Firmuga, Mikołaj Mazur, Mateusz Nalepa , Krzysztof Miłek