Warta przy grobie

Strażacka warta przy Grobie Pańskim to już wieloletnia tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Jak co roku nasi strażacy zgodnie z celebrą obowiązującą w Wielki Piątek, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu nad Grobem Pańskim rozpoczęli wartą przy grobie. Dla strażaków pełnienie warty jest wielkim wyróżnieniem. Oprócz wart nasi druhowie uczestniczyli we Mszy Rezurekcyjnej. Początek tej naszej pięknej tradycji miał miejsce w 1963 roku. Wtedy to z inicjatywy strażaków Władysława Stańczyka, Eugeniusza Maliga, Władysława Gawrona, Władysława Zielińskiego i ówczesnego księdza proboszcza Wilhelma Ostrowińskiego powołano drużynę do pełnienia warty przy grobie w czasie Tridum Paschalnego. Były to bardzo trudne i ciężkie czasy , gdyż ówczesne władze nie zezwalały na pełnienie warty przy grobie w mundurach strażackich. Mundury te zostały wypożyczone od kolejarzy ze wsi którzy pracowali na kolei.