OSP ZALASOWA

Rok założenia 1893

ĆWICZENIA  MDP –  HIPOTERMIA  RATUJ  AKTYWNIE

Sobotnie słoneczne przedpołudnie wykorzystaliśmy na manewry ratownicze, których głównym celem było przećwiczenie procedury postępowania z osobą w stanie hipotermii.

Ćwiczenia te były podsumowaniem wszystkich odbytych szkoleń w tym roku przez sekcję pierwszą naszej MDP. Zajęcia rozpoczynały się od testu wiedzy z przerobionego materiału i mocnej rozgrzewki. Następnie zastęp został zadysponowany do zgłoszonego zdarzenia tj.samochód osobowy uderzył czołowo w słup elektryczny, dwie osoby poszkodowane. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania zabezpieczono miejsce zdarzenia stożkami i znakami ostrzegawczymi, detektorem napięcia sprawdzono słup elektryczny znajdujący się na samochodzie (nie stwierdzono napięcia), na duży wyciek paliwa znajdujący się pod samochodem podano poduszkę piany ciężkiej, rozłączono akumulator i zakręcono zawór zbiornika instalacji LPG, zabezpieczono poduszki powietrzne w samochodzie. Rota medyczna udzieliła pomocy medycznej poszkodowanemu kierowcy jednocześnie informując dowódce o braku w samochodzie drugiej osoby poszkodowanej, która oddaliła się z miejsca wypadku. Podjęto decyzje o wysłaniu jednej roty w celu jej odnalezienia. Kierowcy uskarżającemu się na ból pleców po zebraniu wywiadu ratowniczego,wstępnym badaniu urazowym założono kołnierz i kamizelkę KED, po czym ewakuowano go z pojazdu na nosze typu deska . Wykonano badanie urazowe, tlenoterapię i termoizolację. Następnie przekazano poszkodowanego ZRM wraz z wypełnioną kartą udzielonej pomocy. Równocześnie rota przeszukująca teren odnalazła drugą osobę z wypadku w pobliskim lesie. Osoba ta bardzo wychłodzona z krwawiącym otwartym złamaniem prawej nogi znajdowała się w trudnym miejscu do którego trzeba było wykonać dostęp. Poszkodowanemu zatamowano krwotok, usztywniono złamana nogę, zabezpieczono termicznie i wezwano kolejne roty z niezbędnym sprzętem. Po dokonaniu dostępu, badaniu urazowym poszkodowanego zabezpieczono na desce ortopedycznej, zabezpieczono termicznie (ściągniecie mokrych ubrań, pakiety grzewcze, koc, folia NRC, czapka), podano tlen i przygotowano do transportu w noszach wannowych. Transport odbywał się przez bardzo trudny, mokry teren, przez strome zbocza i potok. Asekurowali się technikami linowymi z stanowisk zabezpieczających i wyciągowych, które sami musieli budować. Podczas transportu cały czas monitorowali funkcje życiowe wychłodzonego poszkodowanego zagrożonego wstrząsem hipowolemicznym. Po ciężkiej walce i bardzo dużym wysiłku poszkodowanego przekazano ZRM. Po zakończeniu ćwiczeń i uporządkowaniu sprzętu przy kiełbasce z grila, która smakowała jak nigdy omówiono wszystkie założenia. Ogromne wielkie dzięki dla Wszystkich uczestników za zaangażowanie i fajna zespołową pracę w mega trudnych warunkach.