OSP ZALASOWA

Rok założenia 1893

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI                                                                                                                                   Marsz pamięci, Apel Poległych
W ramach obchodów Święta Niepodległości w dniu 10 listopada 2016 roku zorganizowano Marsz Pamięci. Uczestnicy marszu przeszli spod budynku szkoły w Zalasowej na cmentarz wojenny nr 166 na Podlesiu Wschodnim, gdzie odbył się uroczysty Apel Poległych. Po apelu odmówiono wspólnie modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach poległch żołnierzy. Cmentarz wojenny nr 166 znajduje się na Podlesiu Wschodnim to austriacki cmentarz z I wojny światowej.W 13 grobach zbiorowych i 57 pojedynczych pochowano tu 142 żołnierzy austro-węgierskich i 27 żołnierzy rosyjskich. W dniu 11 listopada 2016 roku obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy złożeniem kwiatów  i zapaleniem zniczy przy „Dębach Pamięci” poświęconych pamięci polskich oficerów pomordowanych na wschodzie. Poczty sztandarowe Szkoły w Zalasowej i OSP Zalasowa  wraz  z uczestnikami uroczystości przemaszerowały do kościoła parafialnego gdzie zapalono znicze przy tablicy pamiątkowej poświęconej naszym rodakom którzy zgineli podczas wojny. Potem odbyła się uroczysta Msza  Święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy Św. przeszliśmy do Pałacu pod Dębami gdzie obejrzeliśmy przepiękny program artystyczny pt ” Pamięć i tradycja” przgotowany przez uczniów pod kierownictwem pani Barbary Niziołek i pani Izabeli Ilcewicz. Nie zabrakło również występów naszych grup folklorystycznych małych i dużych Zalasowian. Całość zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych.