OSP ZALASOWA

Rok założenia 1893

POKAZ RATOWNICTWA MDP

POKAZ RATOWNICTWA MDP
http://tarnowska.tv/aktualnosci/czytaj/21126,druzyna-z-wietrzychowic-zwyciezca-turnieju-brd-w-zalasowej.html#sthash.X44kYTvb.dpbs

Jedną z części planu organizowanego w naszej szkole turnieju BRD był pokaz ratownictwa zaprezentowany przez naszą MDP dla uczestników turnieju, uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Scenariusz pokazu to wypadek drogowy, zderzenie samochodu osobowego z motorem. Poszkodowany kierowca motoru leży na jezdni nieprzytomny z otwartym złamaniem nogi. Samochodem podróżowały dwie osoby. Kierowca znajduje się w samochodzie przytomny z dużym bólem pleców, pasażer opuścił samochód o własnych siłach ma rozciętą głowę i nie pamięta co się stało. Informację, którą sekcja MDP otrzymuje w zgłoszeniu to; miejscowość Zalasowa ul.Karpacka 21 wypadek drogowy zderzenie czołowe samochodu osobowego z motorem, trzy osoby poszkodowane,z pod samochodu wydobywa się dym. Zadaniem dwóch zastępów po dojechaniu na miejsce było:zabezpieczenie miejsca zdarzenia, rozpoznanie sytuacji i ilości osób poszkodowanych, wydanie rozkazów, podanie jednego prądu wody pod samochód, wykonanie stabilizacji pojazdu,wyłączenie silnika, odpięcie akumulatora, wykonanie dostępu do kierowcy oraz zgodnie z procedurami udzielenie pomocy przedmedycznej wszystkim osobom poszkodowanym. Poszkodowanemu kierowcy po sprawdzeniu mechanizmu urazu, wywiadzie ratowniczym, kontroli ABC i wstępnym badaniu urazowym założono opatrunek osłonowy na głowę, kołnierz ortopedyczny i kamizelkę KED. Po czym ewakuowano go z samochodu przy użyciu deski ortopedycznej. Po ewakuacji wykonano badanie urazowe, tlenoterapie, termoizolację i przygotowano poszkodowanego do transportu do ZRM. Poszkodowanej osobie chodzącej po zebraniu informacji z wywiadu ratowniczego, sprawdzeniu mechanizmu urazu założono opatrunek osłonowy na krwawiącą głowę, założono kołnierz ortopedyczny i położono z pozycji stojącej na deskę ortopedyczną. Sprawdzono ABC, wykonano badanie urazowe, zabezpieczono folia NRC przed wychłodzeniem i udzielono wsparcia psychicznego. Najbardziej poszkodowany nieprzytomny motocyklista, u którego nie było możliwości sprawdzenia oddechu został po zbadaniu pleców obrócony na deskę, w prawidłowy sposób ściągnięto mu kask oraz równocześnie założono opatrunek na ranę otwartego złamania nogi. Po ściągnięciu kasku stwierdzono zachowany oddech, wykonano badanie urazowe, zabezpieczono w pozycji zastanej złamaną nogę, zastosowano tlenoterapie, założono kołnierz ortopedyczny, tlenoterapie , termoizolacje i przygotowano poszkodowanego do transportu. Pokaz ten był podsumowaniem wszystkich zimowych zajęć szkoleniowych naszej MDP. Oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia i samochodu, prawidłowego rozpoznania, podania prądu wody, prawidłowego udzielenia pomocy medycznej oceniano również podczas ich działań sposób prowadzenia łączności radiowej KDRa z Stanowiskiem Kierowania, rozkazy i organizację akcji , znajomość i rozmieszczenie sprzętu na samochodzie bojowym. Ocena ich działań jest bardzo wysoka z czego bardzo się cieszymy. Pokaz ten spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem publiczności, czyli cel pokazanie akcji ratowniczej w sposób poprawny został osiągnięty.
Dziękujemy wszystkim młodym ratownikom za poświęcony czas na ćwiczenia i pozytywna energię.