OSP ZALASOWA

Rok założenia 1893

STRAŻACKA LEKCJA 3B

STRAŻACKA LEKCJA 3B

Ostatnią grupą dzieciaków, która nas wczoraj odwiedziła była klasa 3B wraz ze swoją Wychowawczynią Panią Haliną Kurek, dla nich zorganizowaliśmy „strażacką lekcję”. Tematem zajęć było poznanie słownika strażackiego, czyli nazw sprzętu, czynności i powiedzonek strażackich poprzez prezentację sprzętu i ćwiczenia praktyczne. Zajęcia rozpoczęliśmy od pokazania remizy, sztandaru i zabytkowej pompy strażackiej. Następnie zobaczyli i przymierzali różne ubrania strażackie i wyposażenie osobiste strażaków potrzebne w akcjach ratowniczo- gaśniczych. Poznali sprzęt ratowniczy na wozie bojowym, po czym odbyli w grupach powtórkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Z wielką radością musimy przyznac, że ich wiedza jest naprawdę duża, pamiętają wszystko z zajęć praktycznych w szkole. Dlatego ich umiejętności wprowadziliśmy w życie strażackie, dysponując ich do prawdziwych pierwszych akcji ratowniczych i gaśniczych. Do pomocy mieli drużynę MDP, która w sposób zawodowy pomagała im i instruowała co mają robić. Pierwszym założeniem był wypadek samochodowy z jedną osobą poszkodowaną.Sami przeprowadzili akcję ratowniczą zabezpieczając miejscie zdarzenia, stabilizując pojazd, ewakuowali poszkodowanego Kacpra z samochodu przy pomocy deski ortopedycznej. Następnie udzielili mu fachowej pomocy medycznej, stabilizując szyną jego złamaną nogę. Drugie założenie to pożar Toi Toia. Musieli prawidłowo wykonać rozwinięcie bojowe na mokro. Założenie zaliczyli to na szóstkę. Dodatkowo musieli sprawić drabinę nasadkową z trzech przęsęł, udzielić pomocy dziewczynie, która straciła przytomność jak również wykazać się siłą fizyczną i charakteru w zawodach przeciągania węża strażackiego. Poprzez zajęcia praktyczne chcieliśmy przypomnieć dzieciakom jak zachować się w trudnej sytuacji, o sposobach alarmowania i podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji. Bardzo dziękujemy dzieciakom za mega chęci, wielkie uśmiechy i dyscyplinę na zajęciach. Dobrze poznali słownik strażacki, wiedzą co to jest: prądownica, rota, linia wężowa, R1, deska, zastęp, żabka, nomex, dewotka, stacja itd. Wiedzą gdzie na wozie są majtki, że drabiny się sprawia, a węzły układa. Bardzo dziękujemy młodzieży z MDP za prowadzenie zajęć i przekazywanie wiedzy z wielką pasją. Dziękujemy Pani Karolinie i Panu Jarkowi za odblaski i kamizelki, dzięki nim każde dziecko dostało odblaskowy upominek. Na pewno dzień ten wszyscy uczestnicy zajęć podobnie jak my, zaliczą do bardzo udanych.